Bästa sommardäcket 2011
Om du är i behov av att köpa nya sommardäck, och du har gått vilse i däckdjungeln, är det fint att andra har tagit sig tid att testa däcken för oss. Säkerhet, ekonomi och miljö är viktiga kriterier, som är väl dokumenterade i de flesta testerna.
Continental ContiPremiumContact 2 kommer bäst ut av testerna till Råd och Rön/ADAC, Vi Bilägare, Aftonbladet/Motor och Auto Motor & Sport. En klar testvinnare med andra ord.
Däcket är säkert att köra i väta, det har kort bromssträcka och klarar mycket bra av vattenplaning både rakt fram och i kurva. Enligt testet i Vi bilägare har PremiumContact 2 progressiva egenskaper som gör däcket tryggt och säkert.
Sidan ”Bäst i test” har samlat ett urval tester, där du kan läsa mer om de olika däckens egenskaper och prestationer:
- Råd och Rön / ADAC : Bäst i Test blev Continental ContiPremiumContact 2 med 69 poäng följt av Michelin Energy Saver (67 p).
- Vi Bilägare : Bäst i test blev Continental Premium Contact 2 följt av Michelin Pilot Sport PS3. På tredje plats kom Nokian Hakka Z.
- Aftonbladet / Motor : Av alla testade däck blev Continental Premium Contact 2 Bäst i test, följt av Nokian Hakka Z.
Auto Motor & Sport : Med hela 15 däck i testet rullade ändå - just det - Continental Premium Contact 2 in som testvinnare. På delad andraplats kom Michelin X-Ice North och Nokian Hakka V.
Hemtat från:http://www.bast-i-test.se/tester_pa_basta/sommardacken.html






